23 Aralık 2020Binbir Doğal

Sağlıklı Yaşama Giden Yol: Probiyotik Beslenme 

Probiyotik beslenme, insan vücudundaki ikinci beyin olarak nitelendirilen bağırsakların sağlıklı kalabilmesi için büyük önem taşır. Probiyotik beslenme tarzını benimseyerek istenmeyen kilolardan kurtulabilir, sindirim sistemi problemlerinin önüne geçebilir, insülin direnciyle savaşabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Peki probiyotik diyeti bir yaşam stili haline getirmek için hangi besinleri tüketmek gerekir? Hangi probiyotik besin vücudunuzda hangi görevi üstlenir? Probiyotik besinleri hangi sıklıkla tüketmek gerekir? Dilerseniz tüm bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Probiyotik Besinler Neden Önemlidir?

İlk olarak 20. yüzyılın başlarında, Rus bir bilim insanın yoğurt yiyen Bulgar köylülerinin daha uzun yaşadığını fark etmesiyle araştırma konusu olan probiyotikler, son yıllarda sofraların parlayan yıldızı konumunda. Doğru miktarlarda ve düzenli olarak tüketilen probiyotik besinlerin, insanın hem ruhsal hem de bedensel sağlığı üzerinde muhteşem etkiler gösterdiğini kanıtlayan pek çok bilimsel çalışma mevcut. Peki probiyotik besinler bunu nasıl başarıyor? Aslında cevap çok basit: bakterilerle! Evet, yanlış duymadınız. Probiyotik besinler, insan vücudunun azami seviyede ihtiyaç duyduğu pek çok yararlı bakteri içeriyor. Probiyotik beslenmeye yeteri kadar önem vermediğiniz takdirde, kalp hastalıklarından depresyona kadar pek çok sağlık problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Probiyotik Beslenme Çocuklar İçin Çok Önemli

Probiyotik beslenmeye çocukluk çağından itibaren başlanması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, probiyotik besinler tüketen çocukların yetişkinlik döneminde çok daha sağlıklı olacağını belirtiyor. Çocuklara probiyotik beslenmeyi alıştırmak için ev yoğurdunun içine meyve doğrayabilirsiniz veya evde yaptığınız kefiri yayla çorbasının içine karıştırabilirsiniz. Bebekler ve küçük yaştaki çocukların probiyotik beslenme ihtiyacını karşılamak için ise anne sütüne ağırlık verebilirsiniz. 

Probiyotikleri Beslemek İçin Prebiyotik Tüketin

Prebiyotik besinler, vücudunuza almış olduğunuz probiyotikleri besler ve daha hızlı çoğalmalarını sağlar. Hal böyle olunca, probiyotik gıdalardan maksimum verim almak için prebiyotik besinler de tüketmeniz gerekir. 

Prebiyotik gıdalar, genellikle lif açısından da zengin oldukları için probiyotik bakterileri beslemek dışında bağırsak faaliyetlerinizi de düzenler ve mide-bağırsak hattının günden güne yenilenmesine yardımcı olur. Prebiyotik gıdalara örnek olması açısından aşağıdaki besinleri inceleyebilirsiniz:

 • Pırasa
 • Bamya
 • Sarımsak
 • Yer elması
 • Fasulye
 • Nohut
 • Tam buğday
 • Arpa
 • Ceviz
 • Badem
 • Muz
 • Zeytin
 • Üzüm

Probiyotik Besinleri Sofranızdan Eksik Etmeyin 

Özellikle günlük sütten mayalanan yoğurt ve kefir, sofralardan eksik edilmemesi gereken besinler arasında yer alıyor. Bu besinlerin probiyotik etkisini gözlemleyebilmek adına her gün düzenli bir şekilde tüketmeniz tavsiye ediliyor. Çiğ süt kullanarak kendi imkanlarınızla kolayca üretebileceğiniz yoğurt ve kefir gibi besinleri tarhana, sirke, turşu ve fermente peynirler ile destekleyebilirsiniz. Ana öğününüzün yanında veya ara öğün olarak ayrıca tüketeceğiniz bir bardak kefir veya bir kase ev yoğurdu, sağlığınız üzerinde mucizevi etkiler gösterebilir. 

Doğal, sağlıklı ve lezzetli binbir çeşit ürünü üreticiden tüketiciye ulaştıran Binbir Doğal uygulamasını kullanarak hem probiyotiklere hem de prebiyotiklere tek tıkla ulaşabilirsiniz! Binbir Doğal uygulamasında yer alan çok sayıda günlük süt satıcısından alacağınız taptaze sütler ile mis gibi probiyotik ev yoğurdu ve lezzetine doyamayacağınız probiyotik kefir mayalayabilirsiniz. Uygulamayı hemen indirin, hem kendi sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını destekleyin!  

 

Uygulamayı indir adresini gir ve çevrendeki doğalı ve lezzeti keşfet.

   


Sizi Arayalım

Binbir Doğal Nasıl Çalışıyor?