01 Haziran 2021Binbir Doğal

Bir Şifa Kaynağı: Udi Hindi

Bugün kendinize bir iyilik yapın ve Udi Hindi ile tanışın. Yoğun geçen iş temposunun getirdiği yorgunluk ve strese bir de her gün yediğiniz o yağlı ve ağır yemeklerde eklenince vücudunuz on kat daha hızlı bitap düşüyor ve bu sizi hayatta olduğunuzdan daha mutsuz ve yorgun hâle getiriyor. Bugün sizi yorgunluğunuzla, mutsuzluğunuzla, stresinizle savaşan mucizevi ürün olan Udi Hindi ile tanıştırmak istiyorum. Udi Hindi özellikle Covid-19 sürecinde gündemde yoğun yer tutan bitkisel desteklerden biri oldu.

Bu bitkinin halk arasında gündem olmasının aynı zamanda bilimsel bir temeli var mı yok mu diye sizin için araştırmak istedim. Bilimsel ismi “Aquilaria agallocha”, İngilizce ismi “costus root” ve “Costus speciosus” olan, Türkiye’de ayırca Ödağacı olarak bilinen Udi Hindi’nin yaptığım araştırmaya göre bir çok bilimsel makalelere de konu olduğunu gördüm. Bu bilimsel makalelerde Uhi Hindi’nin sağlığımız için destek olacak birçok özelliklere sahip olduğu üzerinde durulmuş. Detaylarına isteyenlerin aşağıda ulaşabileceği makaleleri de gördükten sonra bu bitkiyi konu alıp size tavsiye etmek istedim.

Bununla birlikte Doğu Asya kökenli ve geleneksel tıbbın önemli bir ilacı olan bu bitkiyi Peygamberimiz ’in (s.a.v.) de sağlığımız için tavsiye ettiği rivayet edilir. İşte bu nedenlerle sanırım mucizevi ürün Udi Hindi’nin ismini 2021 yılında ve sonrasında daha da çok duyacaksınız. Çünkü korona virüsüne benzer virüsler artık hayatımızda daha fazla yer alacağı ve insanların da daha çok bitkisel desteklere sevekedeceği aşikar. Onun için bu eşsiz şifa kaynağının ismini şimdiden hafızalarınıza silinmesi mümkün olmayacak şekilde kazıyın derim. Çünkü faydalarını okuduktan sonra mutfağınızdan hiç eksik etmeyeceğiniz bir ürün olduğunu göreceksiniz.

Özellikle Osmanlı tıbbında ve Hint Ayurveda tıbbında çok kullanılan bir ürün olan Udi Hindi’yi şimdi günümüz modern tıp da keşfetmeye başladı. Özellikle korona günlerinde yoğun ilaç kullananlar ve enfeksiyona karşı direncini güçlendirmek isteyenler için bu ürün vazgeçilmez hâle geldi. Vücudu arındırıp temizlemede, vücudu detokslamada çok faydalıdır. Vücutta biriken kötü toksinleri temizlemede birebirdir. Antienflamatuar özelliği sayesinde sizi hastalıklara karşı korumada son derece etkilidir. Aşağıda Udi-Hindinin faydalarından bir kısmını bulabilirsiniz.

Udi Hindi Faydaları

 • Antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzu serbest radikallerden temizleyerek hastalıklara karşı korur.
 • Enfeksiyon hastalıklarında kullanılır.
 • Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir.
 • Vücutta oluşan mikropları atar.
 • Şeker hastalığına iyi geldiği fareler üzerinde yapılan bir deney ile kanıtlanmış
 • Boğazı yumuşatır ve boğaz ağrılarına iyi gelir.
 • Burun tıkanıklarına birebir etkilidir.
 • Sinus, bağırsak, karaciğer ve safrayı temizliyor.
 • Vücut direncini güçlendiriyor.
 • Balgam sökücü özelliği var.
 • Bedeni hastalıklara karşı koruyor.
 • Hoş bir kokuya sahip olması nedeniyle ağızda oluşan kötü kokuları yok eder.
 • Cildin yenilenmesini sağlar.
 • Stres ve yorgunluğa karşı savaşarak vücuda enerji verir.
 • Maske olarak kullanıldığında ölü derileri siler atar ve lekelerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Hafif dereceli yanıklarda ve egzemaya iyi gelir.

 

Udi Hindi'yi Kullanabileceğiniz Bir Kaç Öneri

Ağız kokusunu gidermek için; gün içinde çiğneyerek tüketebilir.

Boğaz ağrısı için; bir  tatlı kaşığı Udi Hindi tozunu ve aynı ölçüde  ham bal ile karıştırarak her sabah kahvaltıdan önce veya kahvaltıyla tüketebilirler.

Boğaz kuruluğu olanlar; Udi Hindi tozunu, zeytinyağı ile karıştırarak sabahları sadece bir yemek kaşığı tüketebilirler.

Baş ağrısı çekenler; Udi Hindi tozunu, bal şerbetine ilave ederek tüketebilir.

Cilt sağlığınız için; Udi Hindi tozunu ham bal ile karıştırarak krem haline getirin ve yüzünüze uygulayın. Böylelikle cildiniz daha gergin ve canlı görünecektir.

Egzama için; Udi Hindi yağını cilt yanıklarınıza ve egzamanın verdiği kaşıntılara sürün çok iyi gelecektir.

Son olarak diğer bütün bitkisel desteklerde olduğu gibi hatırlatmamızı yapalım.  Yukarıda sözü geçen herhangi bir rahatsızlığınız varsa tedavi için öncelikle doktorunuza danışmanız gerekiyor.  Unutmayın bitkisel kürler ve tavsiyeler destek amaçlı kullanılabilir.

 

İşte Udi hindi hakkında bilimsel makalelerden bazıları;

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3348003/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4362175/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5920839/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3719154/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4549600/#idm139670866805760title

 

Sağlığına, doğaya ve çevreye dost üretim yapanlara destek olmak için Binbir Doğal platformunu geliştirdik. Uygulamayı indir adresini gir çevrendeki doğalı ve lezzeti keşfet.

   


Sizi Arayalım

Binbir Doğal Nasıl Çalışıyor?